Antonina Chmielewska - Biografia

Ur. 1998, studentka IV roku Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, współtworzy kolektyw Rzeczy, koordynator Targów Nówka Sztuka.

“Chcę opowiadać o tym, na co zwykle nie zwracamy uwagi, tworząc tak, jakbym widziała za dużo. Napędza mnie przesyt informacji codziennego życia, historie zatrzymane “na granicy”; tuż przed, a może tuż po jakimś zdarzeniu, migotanie, widok zagraconych balkonów czy misternie ułożone wsuwki. Wybieram detal i pokazuję go na rysunkach, fotografiach i grafikach”.

Antonina Chmielewska

W rodzinie wszystko się mieści

Dawno, dawno temu, żyła rodzina, która czerpała radość ze spędzanego razem czasu, była zawsze gotowa do pomocy, okazania ciepła i czułości. Za górami, za lasami, żyła kobieta i mężczyzna, którzy podjęli decyzję, by wychować dziesiątkę dzieci, zbudować społeczność, z czasem coraz trudniejszą do zliczenia. Kiedy myślisz o rodzinie, chciałbyś uciec gdzieś daleko, czy skryć się w niej jak w ciepłym schronie? Czy żyjąc w tak indywidualistycznym społeczeństwie, jesteś w stanie zapomnieć o jednoosobowej narracji i dostrzec w rodzinie jeden żyjący organizm? Pełen tłoczących się myśli, wyścigu ludzkich chęci, plątaniny pomocnych dłoni. Usłyszeć melodię przeplatających się słów „jestem głodny”, „ja ciebie też” i codziennych anegdot.