Daria Irena Górniewska - Biografia

Daria Irena Górniewska – 22-letnia artystka wizualna, fotografka, reżyserka. Studentka fotografii w Szkole Filmowej w Łodzi. Członkini Polish Women Photographers. Kobieta-kolor zafascynowana surrealizmem i groteską. Główną inspiracją w jej sztuce jest człowiek i jego brzydkie piękno. Jej prace prezentowane były m.in. w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (2023), w Galerii Dobro w Olsztynie (2023), na Festiwalu Nowej Sztuki Labirynt we Frankfurcie (2022), w Galerii ZPAF w Warszawie (2022, 2021) oraz w Centrum Sztuki Współczesnej – Znaki Czasu w Toruniu (2021). Podejmuje współpracę z artystami z branży muzycznej, teatralnej oraz filmowej. Często też w swoich pracach sama staje się częścią tworzonego dzieła.

Daria Irena Górniewska

Pamięć ukryta we włosach

„Nieprzejrzysty las, w nim odbywając podróż na rolkach, obserwuje kopiec- Kopiec Nieśmiertelności, zagrodzony trzema gigantycznymi karabinami z cementu, widzę uniesiony przed sobą metalowy płot, dążę do niego ze stromej drogi, przeskakuję, lecę przez gałęzie drzew- niezbyt długo, ale i niezbyt szybko- wpadam w dziuplę, a tam gniazdo, ciemno”.

Dotknięcie tematów dziedzictwa, rodziny, etniczności, kultury, folkloru swojego kraju i zilustrowanie spojenia przez pryzmat już dorosłego autora na miniony kawałek życia. 

Kolekcja jest efektem interpretacji tematu poprzez poszukiwania ukrytych podtekstów, epokowych osób, które miały ogromny wpływ na ewolucję osobowości autora, proroczych momentów i sytuacji. Kluczowe elementy: strój etniczny, który zachęca do poszukiwania ukrytych kodów kulturowych, kombinacje zakładania rzeczy poprzez ludzi, poza pokazaniem przynależności do narodu.