Karolina Wojtas - Biografia

Ur. 1996, jest fotografką, studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. Ukończyła studia w Instytucie Twórczej Fotografii w Opavie. Żyje w kolorowym świecie eksperymentu i niekończącej się zabawy. Czerpie z dziecięcych fantazji i wspomnień. Inspiracją mogą stać się dla niej bałagan w ogrodzie dziadka albo wielka ślizgawka. Przez jej wystawy nie da się przemknąć, bywają zasypane brokatem albo balonami, ale można poczuć się w niej dzieckiem – pobawić się, porzucać i pobazgrać. Dwukrotna laureatka stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pokazywała swoje prace między innymi na wystawach w Wiedniu, Bratysławie, Pekinie, Kopenhadze, czy Amsterdamie gdzie wygrała konkurs ING Unseen Talent Award 2019. W zeszłe otworzyła swoje własne muzeum w rodzinnej wsi na Podkarpaciu.

Karolina Wojtas

Gatunek: brat. Jak unicestwić?

Byłam jedynaczką do 13 roku życia. Za każdym razem, kiedy moi rodzice pytali mnie o rodzeństwo, mówiłam im: “wezmę siekierę, zabiję!, a potem je zjem!!”. Pewnego dnia się pojawił i zaczęła się nasza wojna… Teraz mam 24 lata i nic się nie zmieniło. Więc postanowiliśmy udokumentować kilka z naszych starć, żeby nauczyć rodzeństwa z całego świata jak walczyć! Drodzy posiadacze rodzeństwa. Nie ustawajcie w walce o swoją pozycję. Pokażcie tym wrednym istotom, które też są z waszej krwi, że najgorsze koszmary, które przyśnią im się w nocy, mogą stać się bajką na dobranoc przy tym, co jesteście w stanie dla nich wymyślić.

[Dokumentacja wystawy “Gatunek: brat. Jak unicestwić?” trwającej od 28.02.2020 do 07.03.2020 w Galerii Nagiej w Warszawie. Fotografie: Tomek Kawecki].