Maciek Bernaś
Martwa natura Nr 1, 2, 3
“Martwa natura Nr 1, 2, 3”, 3 tradycyjne odbitki fotograficzne w formacie 30×40 cm, Maciek Bernaś 2017
Lubimy wierzyć w to co widzimy. Fotografia zdaje się być więc zazwyczaj dobrym dowodem na to co przedstawia. Nawet dziś w czasach fotografii i edycji cyfrowej często zawierzamy jej bezgranicznie. To co dziś można tłumaczyć nieświadomością albo nieuważnością patrzenia, kiedyś było spowodowane zapewne ogromną wiarą w fizykę medium albo dla polaryzacji, nieznajomością procesu co w oczach widzów czyniło, nawet wróżki spreparowane na zdjęciach, prawdziwymi.
Swoim tematem, formą i technologią, zdjęcie nawiązuje do stylu grupy f/64. Członkowie tej grupy programowo kładli nacisk na realistyczne i ekstremalnie ostre odwzorowanie rzeczywistości. Nieprzypadkowo na ostatnim zdjęciu pojawia się papryka, a do zrobienia zdjęć użyta jest bardzo duża wartość przesłony obiektywu. Wspomnieć należy więc parafrazowaną pracę Edwarda Westona “Pepper No. 30”. Fotografia wykonana w 1930 roku poddana była podobnym założeniom, do jej stworzenia wykorzystano co prawda nie średnio, a wielkoformatowy aparat ale może to stanowić przynamniej pewny ekwiwalent w czasach fotografii cyfrowej. Czerpiąc w estetycznych tradycjach nurtu fotografii czystej, zdjęcia otrzymują niemal werystyczny wydźwięk.
Na ostatnim zdjęciu papryki, zupełnie innej niż tej fotografowanej przez Westona, doskonałej według naszych czasów w swoim kształcie, możemy zobaczyć zwisającą karteczkę z napisem “Warning Not suitable for children” i przekreślonym napisem “0-3 ” oraz symbolem smutnej buzi dziecka. Oznaczenia tego typu można spotkać na plastikowych zabawkach, niezdatnych do zjedzenia. Wprowadzony element zawieszki inwazyjnie wkracza w estetykę zdjęcia. Zabieg można by nazwać groteskowym w myśl tego jak fotografia czysta podchodziła do geometrycznych struktur obiektów. Biały kartonik z nadrukiem nie tylko burzy spokój i naturalizm zdjęcia ale też wyłamuje się z konwencji czasów. Czy zawieszka była tam naprawdę czy doczepiono ją intencjonalnie? Ślad na łodydze to łączenie plastiku czy linia cięcia łodygi warzywa? Czy te obiekty są w ogóle prawdziwe?