Małgorzata Ciesielska - Biografia

Studentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, gdzie rozwija różne obszary swojej twórczości. Zajmuje się szeroko pojętą sztuką, w której działaniach skupia się i wychodzi od koncepcji obrazowania.

Małgorzata Ciesielska

Remember something that never happened

W tym projekcie pochylam się nad zagadnieniem pamięci. Zawsze, gdy wracam do rodzinnego domu, zaczynam przeglądać stare klisze, odbitki. Każdy raz wnosi coś nowego do ich odbioru, zauważam nowe rzeczy. Moje spojrzenie za każdym razem przetworzone jest przez inny bagaż doświadczeń. Wiele z tych materiałów znajduje się w negatywach – moi rodzice nigdy nie dbali o pamięć i rodzinne archiwum. Obraz negatywowy oglądany na kliszy pod światło, to najsilniejszy zapis wspomnień z mojej dziecięcej – ale też zarówno i już dorosłej – pamięci. Kiedy wywołuję zdjęcia z mojego archiwum, tracą one pewną magię i tajemnicę, którą zawsze były otoczone.

Wykonuję tutaj odbitki na płytkach szklanych, które pokryłam emulsją światłoczułą. Transparentny materiał koresponduje z ulotnością naszych wspomnień. Jednocześnie pozwala nam dojrzeć esencję zdjęcia, dostać się do jego źródła, wejść w głąb.

Fotografia nie istniałaby bez światła. Dlatego ja pozwalam mu wejść dalej, oddziaływać na odbitkę, przeniknąć ją.