Martyna Nitkowska
Raport wodny
Pojezierze Gnieźnieńskie ma najniższą sumę opadów w Polsce – typowe dla tego regionu jest stepowienie i zanikanie jezior. Miejsce kiedyś pełne kurortów dzisiaj niknie w oczach. Lokalni rolnicy z roku na rok zmagają się z problemem coraz uboższej w wodę gleby. W studniach głębinowych obniża się poziom wody.
Za istniejącą sytuację obwiniania jest PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Konin, zintegrowana bezpośrednio z Zespołem Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA. Kopalnia ma zostać zamknięta do 2025 roku.
Ekolodzy i aktywiści walczą o sprawiedliwą transformację regionów węglowych. Nie tylko o rezygnację ze zgubnych dla klimatu i ludzkości technologii, ale także o ochronę pracowników, tak aby byli w stanie znaleźć alternatywne zatrudnienie.
Podczas realizacji projektu nie chciałam być tylko bierną obserwatorką, dlatego wzięłam udział w demonstracji w Kleczewie. Wsparłam też uczestników własnoręcznie przygotowanymi flagami i maseczkami.
Nad „Raportem wodnym” pracowałam rok. Fotografowałam aktywistów ekologicznych, lokalnych polityków, mieszkańców Pojezierza Gnieźnieńskiego, dzieci oraz górnika. Zbierałam ich historie, które stały się zapisem procesu znikania wody.
Wszystkie
prace
Rocznik ‘97, studentka Wydziału Fotografii na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu oraz Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Absolwentka Programu Mentorskiego Sputnik Photos, podczas którego zrealizowała projekt Raport Wodny. Obecnie koncentruje się na długoterminowej pracy, która analizuje język ciała kłusowników budujących pułapki i sidła oraz skupia się na zawłaszczaniu przestrzeni zwierzętom przez człowieka. Na Rybnickim Festiwalu Fotografii zaprezentowała swoją pierwszą wystawę indywidualną z projektem Raport Wodny. Otrzymała wyróżnienie honorowe w konkursie Pix.house na Talent Roku 2021.