Martyna Nitkowska

Raport wodny

Pojezierze Gnieźnieńskie ma najniższą sumę opadów w Polsce – typowe dla tego regionu jest stepowienie i zanikanie jezior. Miejsce kiedyś pełne kurortów dzisiaj niknie w oczach. Lokalni rolnicy z roku na rok zmagają się z problemem coraz uboższej w wodę gleby. W studniach głębinowych obniża się poziom wody.

Za istniejącą sytuację obwiniania jest PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Konin, zintegrowana bezpośrednio z Zespołem Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin SA. Kopalnia ma zostać zamknięta do 2025 roku.

Ekolodzy i aktywiści walczą o sprawiedliwą transformację regionów węglowych. Nie tylko o rezygnację ze zgubnych dla klimatu i ludzkości technologii, ale także o ochronę pracowników, tak aby byli w stanie znaleźć alternatywne zatrudnienie.

Podczas realizacji projektu nie chciałam być tylko bierną obserwatorką, dlatego wzięłam udział w demonstracji w Kleczewie. Wsparłam też uczestników własnoręcznie przygotowanymi flagami i maseczkami.

Nad „Raportem wodnym” pracowałam rok. Fotografowałam aktywistów ekologicznych, lokalnych polityków, mieszkańców Pojezierza Gnieźnieńskiego, dzieci oraz górnika. Zbierałam ich historie, które stały się zapisem procesu znikania wody.

Wszystkie
prace

Martyna Nitkowska - Biografia

Rocznik ‘97, studentka Wydziału Fotografii na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu oraz Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Absolwentka Programu Mentorskiego Sputnik Photos, podczas którego zrealizowała projekt Raport Wodny. Obecnie koncentruje się na długoterminowej pracy, która analizuje język ciała kłusowników budujących pułapki i sidła oraz skupia się na zawłaszczaniu przestrzeni zwierzętom przez człowieka. Na Rybnickim Festiwalu Fotografii zaprezentowała swoją pierwszą wystawę indywidualną z projektem Raport Wodny. Otrzymała wyróżnienie honorowe w konkursie Pix.house na Talent Roku 2021.