Mateusz Woś - Biografia

Mateusz Woś ur. w 1994 roku w Suwałkach. Zajmuję się tworzeniem muzyki, fotografii, rysunków i prac wideo. Interesuje mnie posługiwanie się różnymi mediami i stylami, by za ich pośrednictwem zbudować większą całość – Opowieść składającą się z projektów o różnej tematyce, lecz powiązanych ze sobą i odnoszących się do siebie wzajemnie.
Moją do tej pory jedyną wystawą indywidualną jest “Wylęgarnia” zorganizowana w Szklarni Szkoły Filmowej w listopadzie 2019 roku. Wystawa składała się głównie z rysunków, ale również z dźwięku, kilku prac wideo i obiektów. Ważną rolę odgrywała również scenografia.
Muzykę tworzę od 2012 roku. W 2020 roku wytwórnia Evening Chants z Singapuru wydała na kasecie album “Omamy”, który jest moim pierwszym albumem wydanym w fizycznej postaci. Łącznie nagrałem ich 32, a kolejne są już w drodze.

Mateusz Woś

Cytadela

Seria “Cytadela” z 2018 roku składa się zarówno z fotografii wykonanych przeze mnie jak i zdjęć, które znalazłem w internecie i wykorzystałem do stworzenia fotomontaży. Zdjęcia te związane są głównie z II wojną światową, oraz amerykańskimi testami nuklearnymi z lat 50. Stylistycznie cała seria łączy się więc z tymi okresami. Zależało mi jednak, by nadać tym pracom odrealniony, filmowy charakter, przedstawić wojnę i jej symbole jako coś w rodzaju kadrów ze starego filmu, fikcyjnego tworu odnoszącego się do wojny jako bardziej ogólnego zjawiska, niż do konkretnych wydarzeń historycznych.

“Cytadela” łączy się z inną krótką serią fotograficzną, “O-O-O” i wideo “O”, wykonanych w podobnej stylistyce i opowiadających o zagładzie nuklearnej. Natomiast moje dwa albumy muzyczne – Colony Family Fetor i Riss pełnią funkcję ścieżki dźwiękowej do prac fotograficznych. I na odwrót – fotografie i wideo są wizualnym uzupełnieniem moich muzycznych interpretacji wojny.

Wszystkie
prace