Monika Sałyga - Biografia

Monika Sałyga (ur. 1994) – absolwentka Wydziału Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W swoich pracach skupia się przede wszystkim na wątkach osobistych.

Monika Sałyga

Akt przejścia

Działania będące wynikiem tęsknoty.

Wraz z moją babcią, gdyż to jej smutek był głównym katalizatorem do rozpoczęcia pracy, podjęłyśmy próbę przepracowania straty.

Przez wiele lat widziałam jak tęskni za dziadkiem, jak jej go brakuje, jaką pustkę odczuwa i jak trudno jest jej się odnaleźć w nowej, posttraumatycznej rzeczywistości. Ta żałoba trwa już blisko dziesięć lat i wcale nie jest lżej. W wyniku tych obserwacji zainicjowałam prace mające na celu wspólne przeżycie. Odwołując się do wspomnień i tęsknot podjęłyśmy działania, by móc doświadczyć, zanurzyć się w rozważaniach, zejść jak najgłębiej.

Teraz zostawiamy coś dla dziadka. Chciałabym móc usłyszeć jak mnie woła, tak jak w pierwszym śnie po jego śmierci, gdy mówił, że tu wszystko kwitnie, a pszczoły tak pięknie zapylają. Był spokojny, niczego się nie bał.

To był ważny i trudny rok dla nas obu.

Wszystkie
prace