Zajmuje się fotografią inscenizowaną oraz scenografią filmową. W swoich pracach stara się naprzemiennie czerpać z tych dwóch obszarów, inspirując się przy tym rzeźbą i malarstwem. Wszystkie swoje plany zdjęciowe pieczołowicie buduje, a następnie fotografuje bez manipulacji montażem komputerowym. Ukończył z wyróżnieniem Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi na kierunku Fotografia. Swoje prace pokazywał na wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in w Nowym Jorku, Pekinie, Mediolanie, Kopenhadze, Berlinie, Wiedniu, Paryżu, Warszawie i Łodzi. Przez wiele lat reprezentowany przez Leica 6×7 Gallery Warszawa. Laureat Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendysta Ministra Nauki (2014, 2016).
Tomasz Wysocki
Smak wiśni
Cykl jest fikcyjną próbą pogodzenia świata fotografii i wyobraźni na styku ilustracji, malarstwa i filmu. To historia linii ludzkiego życia, prezentująca 12 etapów, od poczęcia do śmierci. Sytuacje znane z autopsji lub obserwacji najbliższego otoczenia ubrałem w formę ilustracji otwartych skojarzeniowo dla odbiorców. Podobnie jak w filmie, powstały utwór za pomocą podanego klucza, tematu jakiego dotyczy, pozwala na wejście w opowieść, wywołując indywidualne skojarzenia i wspomnienia. Nawiązanie do filmu jest również na poziomie produkcji. Żadna fotografa nie powstała przy użyciu komputerowych montaży. Przez 12 miesięcy pracowałem na hali liczącej 2000 m2, gdzie powstały wszystkie prezentowane obiekty/plany zdjęciowe, w formie 1:1, tak jak widzimy je na fotografii. Przez pracownię przewinęło się ponad 60 osób, które pomagały mi przy realizacji projektu. Tam też odbywały się próby i castingi dla aktorów.
Proces obsadzenia odpowiednich osób był dla mnie niezwykle istotny. I choć być może nie jest to w każdym przypadku dostrzegalne dla widza, bardzo zależało mi na tym, by dany aktor utożsamiał się z etapem, który ma odegrać.
Najbardziej osobisty z moich cykli, ubrany w metafory i symbolikę dostępną dla każdego, chciałbym podać odbiorcy jako utwór wywołujący skojarzenia i historie, przez które człowiek przechodzi w trakcie swojej egzystencji.